Dahiler ve Hipnoz (Nicola Tesla 1856-1943)

Nicola Tesla19. YY’nin yetiştirdiği en büyük dahilerden bir tanesi olan Tesla’nın 1000’in üzerinde patentli icadı vardır. Bunlar arasında AC (alternatif akım) elektrik sistemi, radyo dalgaları, kablosuz güç transferi, mikrodalga, radar, x-ışını, elektrik jeneratörü, elektromanyetik motor ve daha birçok değerli icat vardır. Tüm bu icatların ardında çoğu zaman kağıt kalem oynatmadan karmaşık hesaplar yapan ve gözlerini kapatarak sabaha kadar zihninde beliren ‘parıltılara’ farklı formlar veren bir adam vardır[1].

Tesla’nın birçok icadı basitçe hayalgücünü kullanarak zihin gözünden kaçınılmaz gelişmeleri ortaya çıkaran “geleceğe yürüyüşlerinden” gelişti. Zihninde 20 yıl sonrasını hayal ederek farklı bir zihin durumuna geçen Tesla Edison’un en büyük rakibiydi ve icat ettiği AC sistemi sayesinde Edison elektrik sistemini şehirlere taşıyabildi. Aksi takdire her apartmanın altında devasa transformatörlere ihtiyaç duyulacaktı. Tesla zihinsel yaratıcı sürecini şu şekilde açıklıyor[2]:

“Kağıda herhangi birşey çizmeden önce fikrin tamamı zihinsel olarak çalışılır. Zihnimde yapıyı değiştiririm, geliştirmeler yaparım ve aygıtı bile denerim . Hiçbir zaman hiçbirşey çizmeden işçilere bütün parçaların ölçülerini verebilirim ve bittiğinde bütün parçalar birbirine uyacaktır, sanki gerçekten asıl çizimleri yapmışım gibi. Makinemi zihnimde veya laboratuarımda test etmek benim için önemsiz. Bu şekilde ortaya çıkardığım icatlar her zaman çalıştı. Otuz yılda tek bir istisna olmadı. İlk elektrikli motorum ve diğer icatlarım bu şekilde geliştirildi.”

Belki de Tesla’yı diğer insanlardan farklı kılan değişik zihin durumlarına geçebilme becerisine sahip olmasıydı. Birçok bilimadamı gibi onun da zihnini keşfetme özelliği çok dikkate alınmadı ve sadece kağıt üzerine döktüğü somut icatlarla anılmaya devam ediyor.

 

Yazan: Hasan Arslan

[1] C., Margaret. Zamanın Ötesindeki Deha Tesla.

[2] R., John. Tesla Said.

Reklamlar