“İngiliz Cerrahlar Bazı Operasyonlarda Hastaları Hipnotize Etmeli” – Dr. Spiegel

Ulusal Sağlık HizmetiStanford Üniversitesi Psikiyatri ve Davranışsal Bilimler Departmanın’dan Profesör David Spiegel Sağlık ve Klinik Mükemmellik Milli Enstitüsü’nün (Nice)

Geniş kapsamlı değişikliklere onay vermesini istiyor.

Pazartesi günü alerjiler ve yüksek kan basıncından kemik iliği nakli ve kanser tedavisiyle ilgili ağrıların tedavisine kadar birçok durumun tedavisi için Nice’in hipnoterapiyi onaylanmış terapötik teknikler listesine eklemesi gerektiğini söyleyecek.

Nice IBS (irrirable bowel syndrome) için bu tekniğin kullanılmasına zaten onay verdi.

Profesör Spiegel “hipnozun temel İngiliz Tıbbı’na girmesinin zamanı” diyor.

“Kulağa gizemli gibi gelen şeyin arkasında katı bir bilim var  ve bu alanı etkileyen mercilere bu mesajı iletmemiz gerekiyor. Hipnozun olumsuz yan etkileri yok. Hasta operasyon süresince cerrahla konuşabildiğinden ameliyatları daha çabuklaştırıyor ve geleneksel ağrı dindirmeden çok daha ucuz. Bedenin işleyişine karışmadığı için de hasta daha hızlı iyileşiyor.

Ağrı dindirme aracı olarak da aşırı güçlü. Hipnoz şimdiye kadar kabul edildi ve reddedildi çünkü insanlar onu duyunca geriliyorlar. Onun ya çok güçlü veya da yeterince güçlü olmadığını düşünüyorlar fakat toplumun şüpheci olmasına rağmen bu prosedürün en zor tarafı diğer doktorların bunu kabul etmesi.”

“Geçen yıl Daily Telegraph gazetesi bir emeklinin nasıl sadece hipnoz kullanarak diz ameliyatı geçirdiğini yayımladı.

“Hipnotist Bernadine Coady, 67, normalde genel anestezi altında yapılan bir operasyon boyunca tamamen ayıktı.”

Ulusal Hipnoterapi Konseyin’den bir sözcü bu tekniğin yüzlerce yıldır ağrı dindirmede kullanıldığını belirtti.

Ve ekledi: “genel anesteziye alternatif olarak Belçika gibi ülkelerde sık sık kullanılıyor ve hastalar bunun çok başarılı olduğunu, operasyonları boyunca hiç ağrı hissetmediklerini belirtiyorlar.”

Tıbbi hipnozun ardındaki teori beynin ve sinir sisteminin her zaman hayali bir durumu gerçeğinden ayırt edememesine dayanıyor. Bu sayede beyin herhangi bir görüntü veya sözel telkine gerçekmiş muamelesi yapıyor.

Hipnoz hastaları imgelemeye çok müsait bir derin gevşeme durumuna geçiriyor; imgeleme ne kadar canlı, bedendeki etkisi o kadar büyük.

Nice eğer uygun maliyeti ve tutarlı uygulanması garanti edilebilirse NHS[1]’de onaylanmış terapötik tekniklerden birisi olarak göz önünde bulundurulması için hipnoterapi için yapılacak başvuruları memnuniyetle karşılayabileceğini belirtti.

Fakat Genel Pratisyenler Kraliyet Koleji Başkanı Profesöt Steve Field hipnoterapinin bu standartları karşılayıp karşılayamayacağından şüpheli olduğunu söyledi.

“Bazı pratisyenler tarafından kullanılan faydalı bir araç fakat her tıp öğrencisine ve bütün doktorlara verilmesi gereken birşey olduğunu düşünmüyorum” dedi.

“Sağlam bir tıbbi ve ekonomik tabanı olmadan NHS’nin onu desteklemesini isteyemeyiz ve ben bunların henüz varolduklarına ikna olmadım”.

Çeviri: Hasan Arslan

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/5468518/British-surgeons-should-hypnotise-patients-for-some-operations-says-academic.html

* Şuan İngiltere’de hala bu konuda tartışmalar sürüyor. Resmi olarak NHS irritable bowel syndrome[2]’da hipnoterapinin etkisini kabul ediyor ve kullanımını onaylıyor. NHS’nin sayfasında Psychological Treatments bölümünde detaylı bir açıklama sunulmuş.

** Prof. David Spiegel ve çalışmaları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için  bkz.

http://med.stanford.edu/profiles/cancer/faculty/David_Spiegel/


[1] National Health Service: Milli Sağlık Hizmeti olarak geçiyor.

[2] Kolon’un -organik bir lezyon olmaksızm-özellikle psişik uyartılara, karında ağrı, şişkinlik, kabızlık ya da ishal şeklinde aşırı tepki gösterişi ile belirgin kronik sendrom; iritabl bağırsak sendromu.

Reklamlar