Hipnoz: Zihin Devrimi

MısırTravma yaşayan veya şokta olan insanlar tanım itibariyle bir trans durumundadırlar. Bu da onların telkin edilebilir bir durumda olduklarını ve onlara söylenen kelimelerin derin ve uzun süreli bir etkisi olacağı anlamına gelir. Acil durumlarda insanlarla ilgilenirken onlara hitap şekli müthiş önemlidir.

Bir değişim ve geçiş zamanında yaşıyoruz. Önceden saygı duyulan ölçütler dikkatsizce devrim yolunun kenarına itildi ve bir zamanlar hor görülerek veya lekelenerek bakılan birçok alternatif teknik şimdi hızla ve görünüşte hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan kucaklanıyor. Diğer birçok alan gibi Mısır’ın sağlık sektörü de kendi devrimini geçiriyor; alternatif metodlar iki yıl önce düşünülemeyecek bir hızla genel anlayışa girdi. Hipnoterapi bu hareketin bir parçası ve P-Etienne Vannier, Sertifikalı Hipnotist, bu evrimi devrime kazandırmanın bir yolunu buldu.

Vannier’e göre hem felsefi olarak hem de pratikte işinin devrimle olan bağlantısı çok açıktı. “Hipnoterapi daha iyi bir hayata, daha iyi bir insan olmaya doğru bir mücadele ve güçlenmeyle ilgilidir. Devrim tam da buna ulaşmaya çalışıyor fakat daha geniş bir ölçekte. Hipnoterapi doğal bir süreçtir ve devrimde iyi olma halini artırarak, travmayı engelleyerek ve insanların vahşet ve yastan dolayı olan iyileşmelerini sağlayarak devrimde sahip olduğu bir rol vardır. Arap dünyasının ilerlemek için iyileşme araçlarına ihtiyacı vardır ve bu onlardan birisi.”

Birçoğumuz için hipnoz bir sahnede tavuk gibi gıdaklayan veya köpek gibi havlayan insanların görüntüsünü aklımıza getirir, birkaç kişinin harcanması pahasına birçoğu için bir eğlence aracı. Kullanılan teknikler tamamen aynı olsa da terapötik kullanımı çok farklıdır. “Hipnoterapi insanların performans ve iyi olma anlamında daha iyi sonuçlara ulaşmasına yardımcı olmak için hipnoz durumunu ve sürecini faydalı hale getirir. Hipnoz insanlara dikkatlerini çok özel bir yönde odaklayarak yardımcı olur, engeller genelde basitçe yok olurken amaçlarının daha net hale gelmesine sebep olur. Bu gevşemiş zihin durumu aynı zamanda olağanüstü nöro-kimyasal ve hormonal değişiklikler sunan bir fiziksel gevşeme durumuna da yansır” diye açıklıyor akupunktur, hipnoterapi  Reiki ve Refleksoloji’de sertifikalı olan bir  Zihin-Beden İyileştirme Uzmanı olan Timothy L. Trujilo. Trujilo geleneksel ve bütünleyici terapilerle dünya çapında sağlığı artırmayı ve ızdırabı azaltmayı görev edinmiş kar gütmeyen bir organizasyon olan İlk İlaçlar’ın kurucusu. Vannier ve Trujilo daha önce Mısır’da bazı projelerde işbirliği yaptılar ve Tahrir’deki sahra hastanelerindeki hastaların tedavisinde doldurulması gereken bir tedavi boşluğunu farkettiler.

“Travma yaşayan veya şokta olan insanlar tanım itibariyle bir trans durumundadırlar” diye açıklıyor Vannier. “Bu da onların telkin edilebilir bir durumda olduklarını ve onlara söylenen kelimelerin derin ve uzun süreli bir etkisi olacağı anlamına gelir. Acil durumlarda insanlarla ilgilenirken onlara hitap şekli müthiş önemlidir. Üç seçenek vardır: birşey söylemeyin, birşey söyleyin ve daha kötü hale getirin veya iyileşmeye yardımcı olan birşey söyleyin. Bu, bir travmadan bir hafta veya beş yılda iyileşmek arasındaki farkı yaratabilir.”  Bu fikir Vannier tarafından Trujillo’nun katıldığı  sahra hastanesindeki gönüllülere verilen eğitimin temelini oluşturuyor.

Gönüllülerle iletişim kurmak kolaydı – Vannier Tahrir’de birkaç sahra hastanesini ziyaret etti ve bir hipnoterapist olarak yardım teklif etti. “Evet, konsepti onlara ilk sunduğumda gülümsemelerle karşılaştım” diye hatırlıyor Vannier, “insanlar Fil Hawa Sawa’dan (“ana karakterlerin birbirini hipnotize etmeye çalıştığı ve gelinin annesinin tüm düğün davetlilerini hipnoza sokmasıyla doruğa ulaşan ünlü ve eski bir Mısır filmi)  bahsedip durdular.  “Fakat gönüllüler ne söyleyeceğimle ilgileniyorlardı ve kavramın basitliğini ve sahra hastanesine gelen yaralılarda bu araçların olağanüstü olumlu etkisini açıkladığımda birçoğu eğitime devam etmek için can atıyordu.”

Skype’ile katılan Vannier ve Trujilo iki ayrı eğitim boyunca 50 gönüllüye sahra hastanelerine gelen yaralılara doğru yaklaşım yollarını öğrettiler. Eğitim alanlar arasında önceden şüpheci olan fakat bu bilgiye kavuştuktan sonra fikrini değiştiren tıp profesyonelleri de vardı. Kahire’deki Üniversitelerden birisi şuanda bu öğrenimleri eğitim programlarına eklemeyi düşünüyor. Hala planlama aşamalarında olan bir proje fakat Mısır’ın geçiş sürecinde denenmiş ve test edilmişden alternatif iyileştirme metodlarını dahil etmesinde ne kadar ilerlerlediğini gösteriyor. Vannier ve Trujilo “Kahire’de Kritik Bakım İletişimi” ismiyle eğitimlerinin bir belgeselini yaptılar ve ihtiyaç arttıkça çalışmalarını diğer Arap ülkelerine genişletmeyi amaçlıyorlar.

Yazar: Adel Heine, 19/07/2012

Çeviri: Hasan Arslan

Kaynak: http://dailynewsegypt.com/2012/06/19/hypnosis-revolution-mind/#dnePhoto/0/ 

Reklamlar