Göğüs Kanseri Hastaları Ağrı Seviyelerini Kontrol Etmek için Otohipnoz Kullanıyor

kanser hastasıGöğüs kanseri hastaları ağrı seviyelerini kontrol etmek için otohipnoz kullanıyor.

Göğüs kanseri olan kadınlar – ve ciddi hastalıkların sebep olduğu ağrılarla yaşayan diğerleri – Buffalo Üniversitesin’de bir sosyal hizmet uzmanının yaptığı yeni araştırma sayesinde daha iyi hissetmek için yeni bir yol bulabilir.

Bu yeni yol alternatif fakat umut vaad eden bir yol: hipnoz.

Grup psikoterapi seanslarıyla birleştirildiğinde göğüs kanseri hastalarının ağrıyla başa çıkmalarında araştırmarlara göre otohipnoz çok daha iyi bir ağrı kontrol seviyesine yardımcı oldu. Hatta ağrı “belirgin bir şekilde çok azaldı”.

Bir kısmı Buffalo Üniversitesi’nin Sosyal Hizmet Fakültesin’de öğretim görevlisi olan Lisa D. Butler tarafından liderlik ediledn araştırma gösterdi ki matastik göğüs kanseri – kanserin ana merkezinden dağılmış olduğu, hastalığın ciddi boyutu – olan kadınlarla yapılan otohipnoz seansları grup psikoterapisiyle birleştirildiğinde bu tekniği kullanmayan kanser hastalarıyla karşılaştırıldığında kanser hastalarının ağrılarını kontrol etmelerine yardımcı oldu. Otohipnoz bir gevşemeyle birleştirilmiş odaklanmış uyanıklık, farkındalık ve konsantrasyon durumu anlamına geliyor.

2009 yılında Stanford Üniversitesinden Buffalo Üniversitesin’e gelen Butler bu sonucun gelecekte kanser ağrıları ve diğer hastalıklardan gelen ağrıların üstesinden gelinmesiyle ilgili şaşırtıcı içgörüler ortaya koyuyor dedi.

Butler “kanser, özellikle metastatik olanı aşırı acı verici olabilir” dedi. ”Ağrının büyük bir bölümü sadece onu deneyimlemek değil fakat onu tahmin etmek. Korku onu daha da kötü yapıyor. Bu, kadınlara onu yönetmesi için bir araç veriyor.”

Butler 125 kadının katıldığı Stanford araştırmacıları tarafından düzenlenen uzun vadeli bir çalışmada kadınların otohipnoz için görsel canlandırma gibi basit teknikler öğrendiğini söyledi. Daha sonra bazı kadınlardan kendilerini kısa seanslarda iyileştirmek için tekniği kullanmaları ve ağrıyla ilgili yeniden bir rapor vermeleri istendi.

Grup terapisiyle birleştirilmiş olan ve bu tekniği kullanmayan kadınların deneyimleriyle de karşılaştırılan tedavilerin sonuçları hipnoz ve terapinin kadınların ağrı seviyelerini kontrol edebilmelerini mümkün kıldığıydı – yani zaman içinde artmadığı anlamına geliyordu.

Araştırmaya göre ağrı nöbetlerinin tekrarı ve süreleri araçlarla değiştirilmiş gibi görünmiyordu.

Butler’ın söylediğine göre hipnoz teknikleri Batı New York’taki kanserli kadınlar için veya erkekler veya sağlıkla ilgili ağrı ve ızdırapla mücadele eden kadınlar için işe yarayabilir.

İlgili kişiler doktorlarından tekniklerin öğretilebildiği ağrı kliniklerine yönlendirilmeyi taleb edebilirler dedi Butler.

Butler “teknikleri öğrenirsiniz ve sonra kendi kendinize yapabilirsiniz” dedi.

Ayrıca Butler kanserli kadınların ve ağrılı diğer hastalıklar çekenlerin grup psikoterapiinin faydalarını da göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

Bir grup danışma ortamına girmek kanserle başaçıkmak için en güçlü araçlardan birisi” dedi. “Kanserle mücadele ederken hayatınız üzerinde devasa bir etkisi vardır. Çok, çok endişe vericidir. Bu (hipnoz ve psikoterapi) süreçte ihtiyacınız olan çıkış yoludur.”

Copyright © 2012, South Florida Sun-Sentinel

Yazan: Charity Vogel, Buffalo News.

Çeviren: Hasan Arslan

Kaynak

http://www.chicagotribune.com/health/sns-health-hypnosis-pain,0,2305515.story

Lisa Butler ve Çalışmaları için Bakınız

http://www.socialwork.buffalo.edu/facstaff/scripts/faculty_page.asp?dce=ldbutler

Reklamlar