Efsane: Hipnoz anıları hatırlamayı geliştirebilir mi?

mythbusters-dvd

Sonuç: ONAYLANDI

Açıklama: Ohio Üniversitesin’de 2001 yılında yapılan bir çalışma hipnozun hatırlamada diğer metodlardan daha fazla yardımcı olmadığı öne sürüldü, fakat bazıları hala ona para yatırıyor. Hatta polis sorgucuları ve terapistler tanıklardan ve hastalardan bilgi çıkartmak için yaygın olarak bu tekniği kullanıyor.

Efsane Avcıları Kari Bryon, Grant Imahara ve Ton Belleci hipnozun gerçekten anıları eşeleyebileceğini onaylayarak hipnotizma tekniği için bir puan kazandırdı.

Üçlü, daha sonra bununla ilgili sınav olacaklarından habersiz teslimatçı rolündeki sahte bir aktör ve Efsane Avcısı Jamie Hyneman arasında numaradan bir kavgaya tanık oldu.Aktörün görünümüi isim ve o ve Jamie arasında sarfedilen sözlerle ilgili detaylarla ilgili sorulduğunda grup hayati ipuçlarından hiçbirini toparlayamadı. Fakat onra, Kari, Tory ve Grant hipnotize edildiler ve aynı sorular soruldu, bilgi ortaya çıktı.

Hipnoztizmanın insanların bilinçaltını zihnin ön tarafına toparlaması gerekiyor ve bu durumda işe yaradı. Kari birdenbire aralarındaki konuşmayı hatırladı, Tory adamın ismini hatırladı ve Grant aktörün boynundaki dövmenin flaşbekini gördü. Hipnoz yardımıyla Efsane Avcılarının anıları kolayca huysuz teslimatçıyı tarif etti ve efsaneyi destekledi.

Çeviri: Hasan Arslan

http://dsc.discovery.com/tv-shows/mythbusters/mythbusters-database/hypnosis-improves-memory-recall.htm

Reklamlar

Efsane: Hipnoz anıları hatırlamayı geliştirebilir mi?” için bir yorum

Yorumlar kapalı.