Tüm Operasyon Boyunca Ayıktım

Anestezi fikrinden asla hoşlanmadım: babamın üç operasyonda verdiği kötü tepkileri gördükten sonra anesteziye girmemeye yemin ettim. Ajite olmuştu ve çıldırmış gibiydi, boş laflar ediyordu – izlemesi çok korkunçtu. Böylece ben de bir saat sürecek bir fıtık ameliyatına gireceğim sırada başka bir yol izlemek istedim – prosedür boyunca uyanık kalmak.

Bir hipnoterapist olarak yüzlerce insana zihinlerinin ağrıyı kaydetmemesi için yardımcı oldum; şimdi benim de onu kendi üzerimde deneme fırsatım oldu. Hatta bir tarafım vaat ettiğim bu şeyi denemek için umutla bekliyordu. Fakat diğer taraf da “umarım işe yarar” demekten kendini alamıyordu.

Bir sakatlıktan sonra sırt ağrısını dindirmek için oto hipnoz kullandım fakat bir ameliyat için hiç kullanmadım yani bu benim ilk seferim olacaktı. En büyük engelimin korku olduğunu biliyordum. Otohipnozun amacı bilinçaltı zihninize belli bir şekilde hissetmesi için telkinler veya talimatlar göndermektir: kendine güven, rahat veya benim durumumda ağrıdan özgür. Korku bütün sıkı çalışmanızı bozar ve olumlu mesajlarınıza engel olarak olumsuz bir talimat gibi işler.

Kesip açılmanın çok acı verici olduğunu biliyordum fakat asıl ıstırapın neşterin organları koruyan karın zarını kestiğinde olduğunu duymuştum. Oto hipnoz gerçekten bu ağrıyı kontrol edebilir miydi?

Aynı zamanda cerrahın da korkusunu hesaba katmalıydım. Zihniniz güçlü bir şey fakat bir başkasının zihni de büyük bir etki: eğer benim becerilerimden şüphe duyuyor olsaydı ve bana acı vermeyeceğinden yüzde yüz emin değildiyse operasyon riske girebilirdi. Acıyı engelleyebilmekle ilgili benim sahip olduğum kadar çok inancı olması gerekirdi.

Neyse ki profesyonel bir cerrahla çalıştım ve kimyasal anestezi olmadan ameliyatı yapabildi.

Ameliyathaneye götürülmeden önce zihinsel olarak hazırlanmak, acı tepkilerini kapatması için beynimi programlamak için 15 dakika geçirdim. Tamamen farkında olduğunda zihniniz mantıklı ve rasyoneldir fakat hipnotize olduğunda telkine daha sezgisel, duygusal ve açık olursunuz. Sanki bilinçli zihniniz artık sürücü koltuğunda değil gibidir.

Deneyimli bir hipnoterapist olarak bile korkuların içeri süzülmesini durdurmalıydım, özellikle ameliyathanede dizili olan cerrahi aletleri gördükten sonra. Ameliyat ilerledikçe kendi kendime daha rahat hissedeceğimi ve kasığımın dokunma ve baskı dışında her şeye karşı uyuşuk hissedeceğini söyledim. Bunu kendi kendime tekrar ettim ve dalıp gitmeye başladığımı hissettim.

Fakat ameliyat masasında yatarken sırtımın ağrımaya başladığını hissettim. Sırt ağrımın beni rahatsız edeceğinden endişeleniyordum ve cerrah ilk kesiği attıktan sonra bir yastık isteyecektim. Bu tam olarak hipnotik durumumda olmadığım anlamına geliyordu fakat o halde bile yakıcı bir ağrı hissetmedim. Ben ağrı engelleyici düşüncelerimi yeniden oturtana kadar sadece bir dakikalık bir rahatsızlık hissettim.

Cerrah karnımı açtığında ve bağırsaklarımı içeride tutmak için kas duvarımı diktiğinde devamlı hissizlikle ilgili mesajlarımı tekrarlayarak düşüncelerimin sürüklenmesine izin verdim.

Cerrahın konuşmasını işitebiliyordum fakat kendi düşüncelerime odaklanmak için gözlerimi kapalı tuttum. Elleriyle içimi didik didik araştırdığını hissediyordum, hoş bir duygu değildi ama acı verici de değildi. Odada herhangi bir acil durum için bir anestezist bulunması yasal bir zorunluluktu fakat tek yaptığı hayati belirtilerimi izlemekti, onlar da tüm ameliyat boyunca normaldi.

Sonrasında bittiği için rahatladığımı hissettim, en küçük bir sızı bile hissetmemiştim. Ağrı kesici önermişlerdi fakat onlarsız atlattığım şeyden sonra onları almak acayip olurdu. Onun yerine o bölgeye hissizlik mesajları göndermeye devam ettim. Aynı gün eve gittim, dikişlerin atmasını önlemek için dikkatle yürümeme karşın bir sonraki gün akşamüstü ofisimde masa başındaydım.

Bilinen fıtık ameliyatlarından sonra insanlar hareket ederken, öksürürken, hatta burnunu çekerken bile haftalarca yoğun acı duyabilir, fakat ben iyi hissettim. Sonraki gün biraz sertlik hissettim fakat bu iyiydi çünkü bu bana kendimi zorlamamam gerektiğini hatırlattı. Tek hissettiğim ameliyat izinin etrafındaki hafif seğirmeydi ve bunu de keyifli bulmuştu: bedenimin ağrısız iyileşiyor olduğunu biliyordum.

Eğer yine ameliyata girmem gerekirse, kalp ameliyatında bile, cerrah da aynı fikirde olduğu sürece kesinlikle oto hipnozu yeğlerim. Zihnimin her türlü acıyı engelleyebilecek kadar güçlü olduğunu biliyorum ve bu harika bir duygu.

Röportaj: Emily Cummings

Çeviri: Hasan Arslan

Kaynak: http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2011/dec/30/stayed-awake-during-operation-experience

Reklamlar