Ameliyattan Önce Kendini Hipnotize Eden Adam

Hipnoanestezi West Sussex’ten bir hipnozcu genel anestezi olmadan sağ elinden ameliyat edildi.

61 yaşında Worthing’ten Alex Lenkei 83 dakikalık bir ameliyata girmeden önce kendisini hipnozla yatıştırmayı seçti. Operasyon süresince etrafında olan biten herşeyin farkında olduğunu fakat ağrıdan özgür olduğunu söyledi.

Worthing Hastanesindeki ameliyat başparmağın kökündeki kemiklerden birisini çıkarılacak ve artritlerini daha iyi hale getirmeyi denemek için bazı eklemleri kaynaştırılacaktı. Danışman ortopedik cerrah David Llewellyn Clark 16 yaşından beri hipnozla uğraşan Bay Lenkei’nin sıradışı yaklaşımına mutlulukla onay verdi.

Bay Lenkei Çarşamba günü gerçekleşen ameliyatın “şaşırtıcı bir şekilde iyi geçtiğini” belirtti. “Hipnoza girmem otuz saniye ile bir dakika arası aldı ve o noktadan sonra çok derin bir rahatlık hissettim. Etrafımdaki herşeyin farkındaydım,  insanlar konuşuyordu ve bir aşamada bir çekiç ve cerrahi kesim için keski kullanıldı fakat acı hissetmedim. Operasyon boyunca eğer gerekli olursa diye bir anestezist hazır bekliyordu.”

Bay Llewellyn Clark Bay Lenkei’nin becerikli bir hipnozcu olduğundan emin olduğunu ve herşeyin “harika bir şekilde iyi” geçtiğine sevindiğini söyledi.

Çeviri: Hasan Arslan

Kaynak: http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/sussex/7355523.stm

Reklamlar