Araştırma: Hipnoz’un Bağışıklık Sistemine Desteği

Klinik HipnozOhio Eyalet Üniversitesindeki araştırmacılar hipnoz ve ilgili gevşeme tekniklerinin genelde akut dönemin ardından başkalayan bağışıklık sisteminin zayıflamasını gerçekten engelleyebileceğini saptadırlar.

Yeni bir araştırma hipnozun  bu müdahaleyi  kullanmayanlara oranla kullanan insanların bağışıklık durumunu biraz geliştirdiğini ortaya koydu. Eğer doğruysa bu bulguların ameliyatla yüzleşen hastalar için sağlık yönünden önemli etkileri olabilir.

Journal of Consulting and Clinical Psychology’de yayımlanan araştırma normalde insanların artmış stres durumuna eşlik eden bağışıklık sistemi değişikliklerinden kendilerini koruyup koruyamadığıyla ilgili son noktayı test ediyor.

Ana yazar Janice Kiecolt-Glaser çalışmadaki katılımcılar için hipnozun kullanımını “bir reset düğmesine basmak” gibi tarif etti.

“Gerçekten birçok rahatsız edici düşünceyi susturmaktan bahsediyoruz. Ve bu kişinin ne kadar kaygılı olduğuna göre farklılık gösterir” dedi Ohio Eyalet Üniversitesinde psikoloji ve psikiyatri profesörü olan Kiecolt-Glaser.

“Hedefimiz insanları ellerindeki göreve gerçekten odaklamaktı.”

Reklamlar