İnancın Biyolojisi: Zihnin Derinliklerinde

Şempanzeler, suda yaşayan memeliler ve insanların da aralarında bulunduğu gelişmiş memelilerin evrimi “öz farkındalık” veya basitçe bilinçli zihin adı verilen yeni bir farkındalık seviyesi ortaya çıkardı. Yeni bilinçli zihin önemli bir evrimsel ilerlemedir. Daha öncesinde bilinçaltı zihin bizim “otomatik pilotumuz”dur; bilinçli zihin de manuel kontrolümüzdür. Mesela eğer gözünüzün yakınına bir top gelirse daha yavaş olan bilinçli zihin yaklaşan tehlikenin farkına varacak zamanı bulamayabilir. Fakat saniyede 40 çevresel uyaranı yorumlayabilen bilinçli zihine karşı 20,000,000 çevresel uyaran işleyen bilinçaltı zihin gözün kırpışmasına sebep olur. [Norretranders 1998] (Aşağıdaki şekle bakın) Bilinçaltı zihin, şuana kadar bilinen en güçlü bilgi işleyicilerden birisidir, özellikle çevremizdeki dünyayı ve bedenin iç farkındalığını gözlemler, çevresel ipuçlarını okur ve anında önceden edinilmiş (öğrenilmiş) davranışları uygular – bütün bunlar bilinçli zihnin yardımı, süpervizyonu hatta farkındalığı olmadan meydana gelir. 

Machu Picchu Antik Kent

Bilinçli ve bilinçaltı zihnin bilgi işleme güçlerini canlandırma. Yandaki Machu Picchu’nun resmini göz önünde bulunduralım, 20,000,000 pikselden oluşur ve bunların her bir sinir sistemi tarafından bir saniyede alınan bilgi parçacığını temsil eder. Bu bilginin ne kadarı bilinçli zihne girer? Aşağıdaki resimde nokta bilinçli zihin tarafından işlenen toplam bilgi miktarını temsil eder (Aslında nokta bilinçli zihne giren bilginin 10 defa büyütülmüş halidir fakat görülebilir olması için büyütmek zorunda kaldım). Buna karşın güçlü bilinçaltı zihin aynı saniye içinde geriye kalanın hepsini (siyah bölgeyi) işler.

İki zihin dinamik bir ikilidir. Beraber hareket ederken bilinçli zihin kaynaklarını Cuma akşamı katılacağınız parti gibi belirli bir noktaya odaklanmak için kullanabilir. Aynı anda bilinçaltı zihniniz çim biçme makinasını ayağınızı veya kediyi ezmeden rahatça kullanmanızı sağlar – buna bilinçli olarak dikkatinizi vermeseniz bile.

İki zihin sonrasında bilinçaltı seviyede yönetilebilen çok karmaşık davranışları edinirken de işbirliği yaparlar. Araba sürmeyi öğrenirken ilk gün arabanın koltuğuna nasıl bir heyecanla oturduğunuzu hatırlıyor musunuz? Bilinçli zihnin ilgilenmesi gereken şeylerin sayısı şaşırtıcı derecede çoktu. Gözlerinizi yolda tutarken dikiz aynasını ve yan aynaları kontrol etmeniz, kadrana diğer göstergelere göz atmanız, düz vites arabanın üç pedalını iki ayakla kullanmanız ve sizi seyreden arkadaşlarınızın önünden geçerken sakin ve rahat olmaya çalışmalıydınız. Bütün bu davraışların zihninize “programlanması” uzun gibi görünen bir zaman aralığında oldu.

Bilinçaltı Zihin

Bugün arabaya biniyorsunuz, kontağı çalıştırıyorsunuz ve siz şehirde gezinirken ve alış veriş listenizi gözden geçirirken bilinçaltı zihniniz yapmanız gereken tüm karmaşık becerileri sorumluluk duygusuyla yerine getiriyor – hem de bütün bunları araba sürmenin mekanik kısmıyla ilgili birşey düşünmeden yapıyor. Siz sürüyorsunuz ve yanınızda oturan yolcuyla keyifli bir sohbet ediyorsunuz. Hatta bilinciniz sohbete öyle kaptırıyor ki yolun biraz ilerisinde son beş dakikadır nasıl sürdüğünüze hiç dikkat bile etmediğinizi fark ediyorsunuz. Hala yolun size ait olan tarafında ilerlediğinizi ve ilerleyen trafikle hareket ettiğinizi görüyorsunuz. Dikiz aynasına hızlıca bir bakış arkada ezip geçtiğiniz dur levhası veya trafik ışıkları olmadığını ortaya çıkarıyor. Eğer siz o arada arabayı bilinçli olarak sürmüyorduysanız, arabayı süren kimdi? Bilinçaltı zihin! Peki bunu ne kadar iyi başardı? Onun davranışını gözlemlememenize rağmen bilinçaltı zihin belli ki sürücü eğitiminde size öğretilen kadar iyi iş becerdi.

Kendi öz-yansıtıcı kapasitesinde bilinçli zihin davranışlar uygulanırken onları gözlemleyebilir. Önceden programlanmış bir davranış yürütülürken gözlemleyen bilinçli zihin müdahale edebilir ve davranışı durdurup yeni bir tepki yaratabilir. Yani bilinçli zihin bize özgür irade sunar, bu da programlamamızın kurbanı olmadığımız anlamına gelir. Fakat bunu başarmak için program  kontrolü ele almasın diye  tamamen farkında olmanız gerekir, iradenin gücünü doğrulamayı deneyen herkes için zor bir görevdir. Siz dikkatinizi vermediğiniz anda bilinçaltı programlama yönetimi ele alır.

Bilinçaltı zihin her zaman şimdide yaşamasına rağmen bilinçli zihin ileriyi (geleceği) ve geçmişi de düşünebilir.  Bilinçli zihin gündüz düşlerinde gelecek programları yaratırken veya geçmiş deneyimleri gözden geçirmekle meşgulken bilinçaltı zihin bilinçli zihnin süpervizyonu olmadan o an gerekli tüm davranışları etkili bir şekilde yönetir.

İki zihin de gerçekten olağanüstü bir mekanizma oluşturur fakat şu şekilde birşeyler yanlış gidebilir. Bilinçli zihin “benliktir”, kendi düşüncelerimizin sesi. Sevgi, sağlık, mutluluk ve bereketle dolu bir gelecekle ilgili büyük planlar veya vizyonları olabilir.

Peki, biz bilincimizi mutlu düşüncelere odaklarken şovu kim yönetiyor? Bilinçaltı zihin.

Bilinçaltı zihin ilişkilerimizi nasıl yönetecek? Tabi ki tam da programlandığı gibi. Biz dikkatimizi vermediğimizde bilinçaltının sergilediği davranışlar bizim kendi yarattıklarımız olmayabilir çünkü temel davranışlarımızın bir çoğu diğer insanları gözlemlerken sorgusuz sualsiz hafızaya kaydedilmiştir. Bilinçaltı tarafından üretilen davranışlar genelde bilinçli zihin tarafından gözlemlenmediğinden, birçok kişi “tıpkı annesi/babası gibi” olduklarını duyguklarında donup kalıyorlar.

Ebeveynler, arkadaşlar ve öğretmenler gibi diğer insanlardan öğrenilen davranışlar veya edinilen inançlar bilinçli zihnimizin hedeflerini desteklemeyebilir. Hayal ettiğimiz başarıya en büyük ayak bağı bilinçaltına programlanan sınırlamalardır. Bu sınırlamalar sadece bizim davranışlarımızı etkilemez, fizyolojimiz ve sağlığımız üzerinde de büyük rol oynar. Önceden bahsettiğimiz gibi zihin bizi hayatta tutan biyolojik sistemleri kontrol etmede önemli bir yer göreve sahiptir.

Sahip olduğumuz ikilik (çift zihin) hayatımız için harika avantajlar sunar.

Şöyle düşünün: ya harika yaşam modelleri sunan, toplumda her zaman insancıl ve her iki tarafın da kazandığı ilişkilere giren bilinçli ebeveynlerimiz olsaydı?

Eğer bilinçaltı zihnimiz bu tür sağlıklı davranışlarla programlanmış olsaydı hiç bilinçli olmadan hayatta tamamen başarılı olabilirdik!

 

Yazar: Dr. Bruce Lipton

Çeviri: Hasan Arslan

Kaynak:  http://www.brucelipton.com/flipbook/biology-belief#/page/1

İLGİNÇ MAKALELER: 

Bilinçli ve Bilinçaltı Benlik

İnsan Genom Projesi

Otohipnozun Hayatınıza Getirdiği 5 Yenilik

 

htilogo

PROFESYONEL HYPNOTHERAPY TRAINING INTERNATIONAL

HİPNOZ EĞİTİMLERİ

 

Reklamlar