LSD, Hipnoz ve Katolik Kilisesi

Bu ilginç parçacığa David Healy’nin psikiyatrik ilaç gelişiminin bilimsel ve tıbbi tarihini inceleyen The Creation of Psychopharmacology (ISBN 0674015991) isimli kitabının 194. sayfasında rastladım.

Otoritelerin 1960’larda LSD’ye gösterdikleri tepkilerle hipnotizmaya 18. ve 9. yüzyılda gösterilen tepkiler arasındaki benzerliği tartışıyor.

Charcoat ve Babinski
Dr. Charcot ve Meşhur Histeri Vakası

LSD hikayesinin tarihte ses getiren bir arkaplanı var. Öyle göründü ki LSD’nin etkisi altında toplumlar engellenmişti, bir doz LSD’nin toplumun insancıllaşması ve demokratikleşmesine sebep olabileceği görülmüştü. Benzer bir hikaye de ikiyüz yıl önce mesmerizm’in (hipnoz) gelişimiyle yaşanmıştı.

Mesmerizm “terapistler” arasında bütün bir toplumun telkin sonucu ortay açıktığına ilişkin bir algıya sebep olmuştur. Birçoğu  mesmerizmi sadece bir kişinin sorunlarını düzeltme yolu olarak değil fakat toplumu değiştirme yolu olarak görmüştür. Fransız Devrimin’de imzası olanların birçoğu da Franz Mesmer‘in Harmony Topluluğunun üyeleriydi.

Oluşuma karşı tepkilerden birisi mesmerizmi, ve daha sonra hipnozu yasaklamaktı. Mesmerizm yaklaşık yüz yıl kadar yasaklı  kaldı; onu bilimsel çevreye geri getirmek zamanının en ünlü klinisyeni Jean-Martin Charcot’nun etkisiyle oldu. Fakat Charcot ve Janet’in hipnozla ilgili çalışmaları daha fazla sorun yarattı.

Azizlerin işkencelerinin (stigmata) de aralarında olduğu birçok dini fenomen hipnoza benziyormuş gibi göründü ve bu algı bu tür etkiler sergileyen azizlerin histerik olduğu fikrine sebep oldu. Çocukluktaki cinsel tacizle histerinin birbiriyle bağlantılı olduğunu iddia eden Freud’un hipnozun kullanımını da bununla ilişkilendirmesiyle hipnozun üzerini daha karanlık bir bulut kapladı. Çok yaygın bir kaygı vardı. Katolik Kilisesi, örneğin, 1880’de hipnozu yasakladı ve yasak 1955’e kadar kaldırılmadı.

 

Yukarıdaki resim Andr Brouillet tarafından 1877 yılında resmedilmiş. Eserin adı “Dr. Charcot’la Salpetriere’de Klinik Bir Ders”

Resim Charcot ve ünlü ‘histerik’ hastalarından Blache’yi Babinski (bkz. Babinski Refleksi) tarafından desteklenirken tasvir ediyor.

Freud’ün de odasında bu resmin bir kopyası vardu ve şuan Londra’da Freud Müzesi olan eski evinde hala görülebilir.

 

Yazar: Dr. Vaughan Bell

Çeviri: Psk. Hasan Arslan

Kaynak: Mindhacks


htilogo

HYPNOTHERAPY TRAINING INTERNATIONAL

PROFESYONEL HİPNOZ EĞİTİMLERİ

 

Reklamlar