Zihnin Yeraltı Dünyası

İnsanların zihinleri de tıpkı bedenleri gibi uzun bir evrimin ürünü gibi görünüyor. Biyologlar zihnimizin bir zamanlar tek hücreli ve daha sonra balık, sürüngen, kuş ve memelilerin zihni olduğunu söylüyor; hala o eski çağlardan miras kalan bazı özelliklere sahibiz. Zihnimizin bir kısmı bedensel işlevleri kontrol ediyor ve işleyişinin otomatik olduğu görülüyor, bilinçli zihnin veya iradenin kontrolünde değil. Kalbimiz atıyor, ciğerlerimiz hava alıyor ve karbon dioksiti dışarı atıyor, kanımız sindirim sürecinden ihtiyacı olanları seçiyor, dokularımız kandan ihtiyacı olanları alıyor. Bütün bunlar biz uyanık olsak da olmasak da devam ediyor ve yine de bu süreç çok zekice, bilmesi gereken herşeyi biliyor.

Diyelim ki parmağınızı kestiniz; ömür boyu parmağınızda bir kesikle gezmeyi beklemiyorsunuz. İçinizde birşey kas olması gereken yere kasla, sinir olması gereken yeri de sinirle değiştirecek ve her ikisini de muhafaze etmek için deriyle örtecek. Bu ‘birşey’ hangi kaynaktan bilgi ediniyor? Kesinlikle bilinçli zihninizden değil çünkü eğer o işi bilinçli olarak yapmaya çalışsaydınız işe nasıl başlanacağıyla ilgili fikriniz bile olmazdı. Fakat bu bilgi gerçek çünkü birşeyin doğru olanı ayırt edip doğru şeyi doğru yere yerleştirmesi gerekir.

Bedenimizin mekanizmalarını “bilinçaltı” zihnimizin yürüttüğü söylendi. Bilinçaltı zihin derken ne demek istiyorsun? Bu meydana gelen ve açıklayamadığımız şeylere verilen bir isim*. Bu ismi kullanabiliriz fakat bunu bir açıklama olarak değil de sadece bir isim olarak kullandığımızdan emin olarak kullanabiliriz. Bizim için zihnin özü bilinçlilikten geçtiği için bilinçaltının nasıl çalışabileceği veya ne olduğuyla ilgili en ufak fikrimiz bile yok ve bilinçli olmayan bir zihin bizim için çelişki yaratabilir.

Bir düşünceyi düşündüğümüzün farkında olmadığımızda düşünce nedir ki?

Ve bedenimizdeki milyonlarca hücre ne yaptığını bilmeyen birşey tarafından nasıl en mükemmel şekilde bir araya getirilebilir? Bu tür şeyleri anladığımızı söylemek kendimizi kandırmak olur.

MESMER PERDEYİ ARALIYOR

Franz Anton Mesmer

Yüzelli yıl önce Mesmer isminde Viyanalı bir doktor bu garip fenomene takıldı. Onda  “manyetik iyileştirme” gücü vardı ve onu kullandı, ne olduğunu anlamaya çalıştı. Gerçek bir bilim adamı ve zeki bir adam olarak tedavilerini incelemesi için Fransız bilim ve tıp akademilerini ikna etti ve onlar ortada böyle bir iyileştirici güç olmadığını rapor ettiler. Bu karar 98 yıl sürdü ve Fransada psikolojinin uzun süre ilerlememesine sebep oldu. Bilim dünyası bir maddecilik çağına giriyordu; tartılıp ölçülebilen şeylerle ilgileniyordu ve iç yaşamla ilgili herşeye şüpheci yaklaşıyordu. Mesmer’in “manyetik sıvısını” görmüyor veya hissedemiyordu ve bu yüzden bilinçaltı zihnin araştırılması Phineas P. Quimby ve Mary Baker Eddy ve Emile Coue gibi resmi olmayan isimlere kaldı.

Mesmer’e yapıştırılan “şarlatanlık” damgası ortalama bir doktorun hala hipnotizmadan korktuğunu ve ortalama bir bilim adamının da onunla ilgili bilgisiz olduğu gerçeğini doğrulamaya yardımcı olur. Yine de burada önemi azımsanamayacak bir bilgi birikimi var; bu ve bunun gibi bilinçaltı zihni keşfetme metodlarıyla teleskop ve spektreskoplarımızla araştırdığımız gökyüzü kadar büyüleyici ve gizemli yeni evrenlere yol alıyoruz. Sıradan bir tıp adamı farklı telkin çeşitleriyle hastası için neler yapabileceğinin farkında değildir, sıradan bir biyolog veya fizikçi de bu alanda neyin keşfedildiğinden habersizdir.

Asıl hayati önem taşıyan gerçek zihinsel yeraltımızın telkin edilebilir olduğudur, öyle basit bir gerçek ki bu ona inanmaya korkuyoruz ve bilgimizi kullanmaktan da utanç duyuyoruz.

Yazar: Upton Sinclair

Çeviri: Psk. Hasan Arslan

Kaynak: Sinclair, U. The Mental Underworld. The Forum. S. 153-157. 1937.

*Ç.N. Makalenin … tarihli olduğuna dikkat ediniz. Şimdi bilinçaltı zihnin işleyişiyle ilgili çok daha geniş bilgiye sahibiz.

Hipnoterapi Eğitimi Türkiye

HYPNOTHERAPY TRAINING INTERNATIONAL 

HİPNOTERAPİ EĞİTİMLERİ – HIZLI, ETKİLİ, KALICI DEĞİŞİM

Reklamlar

Zihnin Yeraltı Dünyası” için bir yorum

Yorumlar kapalı.