En Değerli Hazinem Gölgem

Biz dünyaya gözlerimizi açtığımızda sadece kendimizi biliriz.. olduğumuz her halimiz ile sadece kendimizi.. Her halimiz ,her duygumuz ,her  davranısımız bizim için pekaladır.. Sonra bize iyiyi kötüyü doğruyu yanlışı güzeli çirkini anlatmaya başlarlar.. her gelen sahip olduğumuz bütünlüğümüz içinde bazı parcalarımızın yanlıs cırkın kotu oldugunu bildirir bize.. bazı parcalarımız ıcın cezalar alırız, bazıları ıcın azar ısıtırız.. buyudukce daha fazla parcamızın sevilmeyen onaylanmayan hoşlanılmayan taraflarımız olduguna ikna olur ve sevilmek ve onay görebilmek adına her geçen gün bir parçamızı daha hapis eder ve sonra onları unuturuz.. Buöylesine bir hal alır ki.. bir gün unuttuğumuzu dahi unuturuz.. 

Işte bu hapsedilmiş ve unutulmuş parçalarımız artık bizim gölgemizdir.. Görmeyi dahi istemediğimiz karanlık yanımızdır.. Karanlıktır çünkü karanlıkta bırakılmışlardır.. Karanlıktır cünkü bilinç altım onları baskılamak ıçın inanılmaz bir enerji sarf etmektedir.. Günlük yaşamıma aktaracagım olumlu enerjimin büyük kısmı şimdi onları baskılamaya harcanmaktadır.. Etrafımda olup biten olgularda bana olumlu olumsuz duygu yaşatan herşeyde kendi içime yansıtılan aynaya bakarken oylesine kendimi görmekten korkar olmuşumdur ki  parmagımı sürekli kızgınlıkla ve yargıyla dışarıya sallarım.. Oysa diğer üç parmağın beni gösterdiğini her seferinde unuturum.. Artık kendime yabancı hale gelmişimdir.. Kendimi bütünüyle her duygum ile kabul edemediğim için sevmem de mümkün değildir.. Sevmediğim sürece kendimdeki değeri ve cevheride görmem mümkün değildir..

Holotropik Nefes Çalışmasının yaratıcısı Md.Stanislav Grof.. ‘’ Her birimiz makrokozmozu yansitan ve iceren bir mikrokozmozuz.. Var olan herseyi kapsamaktayiz!!.. O haldeher birimiz kapasitemizi duyularimizin eriminin çok ötesine genişleterek evrenin her  veçhesine direk olarak ulaşıp onu deneyimleme potansiyeline sahibiz!! ‘’ demiştir..

İnsan dunya üzerinde var olan tum duygu ve düşünceleri üretme ve tüm aksiyonları alma potansiyeline sahip bir valıktır.. Yaradılışı bu şekildedir..  Varlığımda hissettiğim her duygunun bir zıt kutubu vardır. Sevmediğim istemediğim yargıladığım taraflarımı kabul ederek aslında o tarafların bende var olan zıt kutuplarındaki faydayı ortaya çıkarttığımda bi parçamı daha kendimle bütünlerim..

Ve sahip olduğum cevherin sorumluluğunu almaya hazır hale gelirim..

İşin en harika tarafı, baskıladığımın sadece olumsuz gördüğüm taraflarımdan ibaret de olmamasıdır.. İnsan kendi gücünden korkar..  Ancak parçalarını bütünleyen varlık gücünüde almaya hazır hale gelir.

Yasamda sizi en kızdıran , en dehşete düşüren, en kabul edilemez görünen, en mutsuz eden, en acıtan, en heyecanlandıran, en mutlu eden, en hayranlık uyandıran  olgulara bakınız.. Onlar sizin görmek istemediğiniz gölgelerinizdir, Size sizi gösterirler.. Ve bütünlenmek yolunda büyük fırsatlar sunarlar. Onlar sizin en değerli hazinelerinizdir…

Defne Kıyat Demircioglu…

Reklamlar

En Değerli Hazinem Gölgem” için bir yorum

Yorumlar kapalı.