Çocukların Karınağrısına Uzun Vadeli Çözüm (Reuters)

Bir çalışmaya göre hipnoz huzursuz barsak sendromu veya kronik karın ağrısı olan çocuklara uzun süreli rahatlık sağlayabilir.

Araştırmalar altı seans hipnoz ve evde “otohipnoz” uygulayan 52 karın ağrılı çocuğun beş yıl sonrasında hala iyi olduklarını buldu.

Çocukların üçte ikisinden fazlası karın ağrısından tamamen veya neredeyse tamamen kurtulmuşlardı.

Hollanda’daki St. Antonius Hastanesinden Dr. Arnie Ö. Vlieger tarafından yönetilen araştırma sonuçları Amerikan Gastroenteroloji Jurnalinde yayımlandı.

Birçok kişi hipnozu birinin gözünüzün önünde bir cep saati sallaması sonra da size acayip şeyler yaptırması olarak görüyor diyer belirtti North Carolina Universitesin’de asistan profesör olan Miranda Van Tilburg.

Fakat tıpta hipnoz ağrı ve kaygı gibi semptomları rahatlatmak için insanların zihninde rahatlatıcı görüntüler yaratmaya yardımcı olmak için kullanılır diye açıkladı Van Tilburg. Kendisi bu çalışmada yer almadı fakat çocukların karın ağrıları için “yönlendirilmiş imgelemeyi” – basitçe oto hipnozu – araştırıyor ve kullanıyor.

“Mideye yönelik” hipnoterapi barsak işlevlerinin normalleşmesine yönelik imgeler verebilir – mesela rahatça akan bir nehri canlandırmak gibi.

1980’de itibaren birçok çalışma standart tedavi başarısız olduğunda huzursuz barsak sendromu olan insanlara hipnozun yardımcı olduğunu buldu. İşlevsel abdominal ağrısı olan çocuklara yardımcı olduğuna yönelik kanıtlar da var.

Hipnoz ve beslenmeÇocuklrın %20’sini etkilediği düşünülen işlevsel abdominal ağrı belli bir hastalıkla ilişkilendirilemeyen devamlı karın ağrısıdır. Huzursuz barsak sendromunda da karın ağrısı vardır fakat insanlarda kabızlık, ishal veya her ikisi de olur.

Genelde beslenme değişikliği, ağrı kesiciler veya ekstra lifli gıdalarla beslenmek gibi taktikler her iki rahatsızlığın da semptomlarını azaltmak için yeterlidir.

Bu başarısız olduğunda davranışsal terapi vardır. Bilişsel davranışçı terapinin- sağlık sorunlarına yol açan sağlıksız düşünme ve davranış kalıplarını hedefleyen – bazı huzursuz barsak sendromu veya işlevsel abdominal ağrı vakalarına yardımcı olduğu görülmüştür.

Fakat Van Tilburg’un belirttiği gibi kimse bilişsel davranışçı terapinin bir yıldan fazla etki edip etmeyeceğini bilmiyor.

Mevcut bulgular önemli dedi Reuters Health’e çünkü hipnozun kalıcı rahatlık sağlayabildiğini ortaya koyuyor.

“Hipnozun 6 aydan bir yıla kadar olan kısa vadeli etkisini biliyoruz” dedi Van Tilburg. “Fakat umudumuz o ki insanlar o beceride uzmanlaşacak ve yaşam boyu bir pratiğe dönüşecek.”

Van Tilburg’un söylediğine göre bu çalışmadaki çocukların uzun vadede oto hipnozu kullanmaya devam edip etmedikleri belirsiz. Fakat ağrıların dinmiş olması hala geçerli.

Bulgular 52 çocuk ve ergenin rastgele ya mideye yönelik hipnoterapi ya da standart bakıma – beslenme değişikliği gibi – atanmasıyla yapılan çalışmaya dayanıyor.

Hipnoz grubundaki çocuklar bir terapistle altı seans geçirdi ve evde uygulayabilmeleri için bir de oto hipnoz cdsi almışlardı.

Beş yıl sonra standart bakımdaki çocukların %20’siyle karşılaştırıldığında hipnoz grubundaki çocukların %68’i büyük ölçüde karın ağrılarından kurtulmuştu.

Hipnoz grubu şişkinlik veya diğer barsak sorunları gibi semptomların iyileşmesinde de daha iyi gidiyordu.

Van Tilburg’a göre hipnozun karın ağrıları veya diğer mide semptomlarına nasıl yardımcı olduğu tam net değil. Teorilerden birisi barsaklardaki ağrı duyarlılığının değişikliğe uğradığı fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar böyle olmadığını gösteriyor.

Bunun yerine hipnozun mide ve barsaklardan beyne gelen ağrı sinyallerini etkiliyor olabildiği düşünülüyor. Fakat şimdilik bu sadece spekülasyon diyor Van Tilburg.

 

Çeviri: Psk. Hasan Arslan

Kaynak1: Reuters Haberi

Kaynak2:  bit.ly/ADnKXt American Journal of Gastroenterology, online February 7, 2012.

Kaynak3: Dr. Vlieger’in Çalışması

 

21 MART HTI HİPNOTERAPİ EĞİTİMİ İÇİN TIKLAYIN.

Hipnoterapi Eğitimi Türkiye

HYPNOTHERAPY TRAINING INTERNATIONAL 

Reklamlar