21. Yüzyılda Doğum

Bir kadının yapabileceği en kadınsı şey bir çocuğu dünyaya getirmektir. “Bir daha asla” diye inleyen bir çok kadın vardır, sonrasında başka çocuk doğursalar da hiçbiri bu deneyimden keyif almaz. Bir kadının doğum yapması ve o süreçten keyif almasının bir yolu var mıdır?

Dr. Shavender Hipnoz ve Doğum
Dr. Shavender

Dr. Shavender bunun tıbbi hipnozla mümkün olduğuna inananlardan. Hipnoz farklı seviyelerde zihnin trans durumudur, telkine olan duyarlılıktır. Kişinin hipnotize olmayı arzulaması ve bunun gerçekleşmesi için tamamen rahat olması gerekir. Bu kişi olgun ve yeterince zeki olmalıdır. Burada zeki olmanın iyi eğitilmiş olmak anlamına gelmediğini belirtmek önemlidir. Asıl önemli olan potansiyeldir.

Kişinin gerçekten bu prosedürle ilgilendiği doğrulandığında, hamileliğinin yedinci ayında haftada iki gün birer buçuk saatlik derslere katılması istenir. İlk derste Dr. Pearce hastayı hipnozun bir hokus pokus olmadığına ve normalde yapmadığı hiçbirşeyi transta da yapmayacağına ikna eder.  Bu dersler hastanın doktora olan güvenini yavaş yavaş geliştirir ve kaygısını ortadan kaldırır.

İkinci seansta bir noktaya bakıp odaklanmaları söylenir. Dr. Pearse ayaklarının gevşemeye başladığını ve ısındığını telkin eder. Ona güvendikleri için gerçekten bu duyguları (rahatlık ve sıcaklık)  hissederler. Bundan sonra ayakları, bacakları, kasıkları, kalçaları, karınları, göğüslerinin gevşemesi telkin edilir ve böylece tüm bedenleri tamamen gevşer. Daha sonra Dr. Pearce onlara göz kapaklarının çok ağır hissetmeye başladığını ve gözlerinin kapanmak isteyeceğini telkin eder. Göz kapakları seyirme belirtisi gösterenlerin transta olduklarını rahatça gözlemleyebilir.

Onlar transtayken Dr. Pearse doğum sürecini spesifik olarak anlatmaya başlar. Doğum süreciyle ilgili kaygı ve korkularından kurtulabilmeleri için başından sonuna bütün süreci – çok az bilgi sahibi oldukları bu bölümü – anlatır. Bu, onlara doğum sırasında güvenebilecekleri gücü sağlar böylece hep o hipnotik sürece odaklanabilirler.

Dr Shavender ve Hipno doğum
Dr Shavender ve Hipno doğum

Dr. Shavender’e göre doğum yapana kadar bir kadın süreçle ilgili çok nadir bilgi sahibi olur. Bu genellikle zaman faktörüyle ilgilidir. Bir doktorun haftanın her günü her hastaya tüm süreci anlatabilecek zamanı yoktur.

Derslerin hiçbirinde tıbbi hipnozun ağrıyı tamamen kaldıracağı yönünde telkin verilmez. Onlara her kasılmayı hissedeceğini fakat hiçbirini umursamayacağını söyler.

Trans sırasında Dr. Pearse kadınların eline bir iğne sokar. Eğer “ah” gibi bir tepki alırsa o kişi transta değildir. Fakat bu eğitim sonuna kadar onun hipnoz için iyi bir aday olmayacağını göstermez.

Omuzlarına hafifçe dokunduğunda tüm bayanlar anında ve tamamen gevşerler. Doğum sırasında da Dr. Pearse annenin omzuna elini koyar ve 10-15 dakika kadar konuşur. Odada bebeğin kalp atışlarını ve sağlığını kontrol eden hemşireler olduğunu ve bazı sesler duyacağını fakat bu seslerden rahatsızlık duymayacağını söyler.

İlk defa doğum yapan bir bayanım doğum süreci 13 saat kadar sürebilir. Trans durumunda illa gözlerini kapatmasına gerek yoktur. Gözleri açık etrafta olan biteni de seyredebilir.

Bu bayanlardan birçoğu doğumdan sonra bebeklerini kucaklayıp bakım odasına yürürler. Saçlarını tarar, makyajlarını yapar ve doğumhaneden çıkarken büyüklerini ve eşlerini hayrete düşürürler. Eşler böyle birşeyin mümkün olduğundan ve doğum yapan karını bu kadar iyi görmekten büyülenirler.

Dr. Shavender’e göre doğum yapan kişinin hipnoza yatkınlığı süt üretimini de olumlu bir şekilde etkiler. Eğitim sırasındaki trans seanslarında hastalar emzirme konusunda cesaretlendirilir ve emzirirken bol sütünün olacağı ve hiçbir sorun yaşamayacağı söylenir.

Springfiels Massachusetts’ten Dr. Calvert Stein işinde bunu biraz daha farklı uyguluyor. Sohbet sırasında hastalarına büyüdükleri çevreyle ilgili çeşitli sorular soruyor. Bir kadın çocukluğuk günlerini ağaçlarla çevrili, küçük patikaları olan, soğuk akıntıların, kuş seslerinin ve bol bol güneşli havanın olduğu güzel bir dağ kenarında geçirmiş olabilir. Eğer böyleyse, doğum sürecinde düşünceği de budur.

Sert kasılmalar başladığında hasta bu güzel günlerin deneyimlerini yeniden yaşayacaktır. Kısaca hasta doğum süreciyle birlikte çocukluk anılarını yeniden deneyimler.

Dr. Stein’in hamile bayanları transa almak için kullandığı ipucu onların bileğini kaldırıp tamamen gevşemelerini sağlamaktır. Transtayken hasta elini süresiz olarak orada tutabilir.

Dr. Shavender son olarak şöyle diyor “anneler ağrıyla değil daha çok çocuğun iyi haliyle ilgilenmelidirler. İnanıyorum ki buna tıbbi hipnozla rahatça ulaşılabilir”.

Kaynak: The News and Courier, 18 Ocak 1971.

Yazar: Linda Norton

Çeviri: Psk. Hasan Arslan

Burada Singapur’da ve İngiltere’de İpswich‘de anne adaylarına hipnozla doğum (hypnobirth) hizmeti veren hastanelere göz atabilirsiniz.

 

HİPNOTERAPİ EĞİTİMLERİMİZE KATILIN

Hipnoterapi Eğitimi Türkiye

HYPNOTHERAPY TRAINING INTERNATIONAL – UK

 

 

 

Reklamlar