Her Gün Daha Hızlı

Olimpiyat kızakçısı Salt Lake City’deki dördüncü ve son yarışının bitiş çizgisini geçtiğinde zaferle işaret parmağını yukarı kaldırdı. Geçici olarak bir altın madalya pozisyonundaydı. Diğer üç rakip neredeyse sanniyenin yüzde biri farkla Heidth’i geride bırakıp onu dördüncü sıraya attılar.

Fakat zihin becerileri koçu Bob Reese için yardım ettiği bu sporcunun madalyasız bitirmesi bir umut ışığıydı: Heidth çok tutarlı ve rahattı, her yarışı ilk beşte bitiriyordu.

Neyse ki Reese’nin öğrettiği canlandırma ve hipnoz teknikleriyle Heidth dokuzuncu sırada bitirdiği sinir bozucu 98 Nagano Olimpiyatların’daki hatalarının bir kısmını sildi.

Olimpiyatlar, Spor ve HipnozYakında çıkacak olan Train Your Brain and Develop The Winner’s Mentality isimli kitabın yazarı olan Reese “ona yaptırdığım şey herşeyden önce hatalarına odaklanmaktansa neleri yapabileceğine odaklanmasını sağlamaktı” diyor.

Sporun zihinsel tarafındaki bu gelişimle geleneksel koçluğa destek olarak zihinsel koçluk da kendine uygun yeri buldu ve Reese de birçok başarılı antrenör ve spor psikoloğu gibi eğitim aracı olarak hipnozu seçti.

Atletler zihinsel engelleri aşmak için, konsantrasyonlarını korumak ve acıyı bloke etmek için hipnoz kullanabilirler. Bireysel sporlardaki yarışmacılar özellikle zihinsel hazırlıkla ilgileniyorlar.

Golf’te Tiger Woods’un da aralarında bulunduğu en iyi on PGA Tour oyuncusunun sekizi bir spor psikoloğuyla çalıştı.

Tiger Woods psikolog Jay Brunza’nın uzun vadeli öğrencisidir.

Hipnoz yıllardır soyunma odalarında kullanılmış olmasına rağmen hipnoterapistlerin sık sık yanlış anlamaları aşmaları gerekir. Ulusal Futbol Ligin’de New York Jets antrenörü olarak Reese terminolojinin doğru kullanımıyla bu konuda atletlerin kaygı ve korkularının aşılabildiğini öğrendi.

Hipnoz kelimesi yerine “yüksek güçlü canlandırma” ve gevşeme yerine de “enerji yönetimi” kelimelerini kullandı çünkü koçlar oyuncularının (aşırı) rahat olması fikrinden korkuyorlar.

San Diego’da bir psikolog ve golf hipnoterapisti olan Dr. Denise Silbert aynı korkulara amatör atlet danışanlarında da rastladığından bahsetti.

“Bir şekilde insanlar her nasılda hipnozda insanları kontrol edebildiğinizi düşünüyor ve bu tamamen yanlış”

Gerçekten hipnoz bedenin rahat fakat zihnin çok aktif olduğu bir durumdur. Bu durumda hipnoterapist telkinler verir ve danışan da onlara tepki verebilir. Örneğin hipnoterapist danışanın 6 Metrelik (20 fuut putt) bir golf vuruşu yapmasını telkin edebilir. Sahada yalnız başına atletin beyni bu olumlu telkini hatırlayacaktır ve – umuyoruz ki – bedeni de ona uyum sağlayarak hareket edecektir.

Etkili hipnoz pratik gerektirir. Reese’e göre bu anlayış bazı sabırsız atletlerde kaybolup gitti.

“Hipnoz çok güçlü bir tamamlayıcıdır. Herşey ol veya herşeyi bitir gibi bir sihirli değnek falan değildir” dedi Reese.

Reese hipnozu aynı zamanda koçlukla da içiçe görüyor. Zihin ve beden koçları beceriler öğretirler ve oyuncuların telkinlere tepki vermesini sağlarlar. Zihinsel hazırlık oyuncunun stresini azaltmasına, dikkatini toplamasına ve acıyı görmezden gelmesine yardımcı olabilir.

New York’ta yaşayan bir hipnoterapist ve sosyal hizmet uzmanı olan Bette Jean Rosenhagen için hipnozla ağrı yönetimi çok etkili oldu. Rosenhagen “önemsiz sızlamaları ve yorgunluğu görmezden gelmek için uzun mesafe koşucularının hipnozla kendini koşullayabilir” dedi. “Hipnoz aslında budur, seçici dikkat vermeme”.

Uluslararası Spor Psikiyatrisi Topluluğu Başkanı Dr. Ronald Kamm’a göre ağrı beden için önemli bir sinyal olduğundan ağrı yönetimi için hipnoz kullanan atletlerin dikkatli olmaları gerekli.

“Fakat bazen ağrı duygusal faktörlerden de kaynaklanıyor olabilir”

diyor Dr. Kamm. “O tür durumlarda ağrıyı bloke etmek faydalı olabilir”.

Kamm’a göre ağrıyla ilgili hasta sporcular ağrının kaynağını anlayabilecek tıbbi eğitime sahip spor psikiyatrlarına gidebilirler veya atletin uzun vadeli sağlığı için neyin daha iyi olacağına karar verecek bir doktor ve psikoloğa gidebilirler. Fakat Kamm hipnozun popülerliğinin atletler için de değerini kanıtladığına ikna olmuş durumda.

“Atletizmde başarılı olan herşey anında kopyalanır” diyor Kamm.

“Bence sporda mükemmelleşen insanlar dikkatlerini etkili bir şekilde yönetebilenlerdir”

Kaynak : Ocala Star Banner Gazetesi, 2 Temmuz 202

Yazar : Brat Tomlinson

Çeviri : Psk. Hasan Arslan

 

HİPNOTERAPİ EĞİTİMLERİMİZE KATILIN

Hipnoterapi Eğitimi

 

 

 

 

HYPNOTHERAPY TRAINING INTERNATIONAL – UK

Reklamlar