Victor Frankl ve Erkeklik Üzerine Dersler

Victor Frankl (1905-1977) özellikle intahara meyilli depresyon hastalarının tedavisinde uzmanlaşmış bir beyin cerrahı ve psikoterapistti. Nazi Almanya’sında bir Yahudi olarak “çıplak varlığına” indirgendiği Auschwitz kampına gönderildi.

Toplama kampına girdiğinde elbiseleri, alyansı ve yazdığı kitabın müsveddesi de dahil son kişisel eşyalarını aldılar. Daha sonra bir duş odasına refakat edilirken bedeninin her bölgesi traş edildi. Tek tesellisi duş başlıklarından gaz yerine gerçek suyun akmasıydı.

Frankl hayatta çok fiziksel egzersiz yapmayan gayretli bir adamdı. Hapishane arkadaşlarından birisi bu işkence perhizinden hayatta kalabilecek son kişinin Frankl olduğunu söylemişti. Fakat zengin iç hayatına dayanarak ve yol üstünde biraz şansla ve diğer insanlara da yardım ederek hikayeyi anlatmak için hayatta kaldı. Hikayesi küçük veya büyük ısdırapların yaşandığı zamanlarda erkeklikle ilgili bir derstir.

Bir Amaç Sahibi Olun. Frankl bir amaç geliştirerek hayatta kaldı: bu diğer mahkumların intihar etmesini önlemekti. Onların kendi amaçlarına ulaşabilmelerine yardım ederek bunu başardı. Bir adamı yabancı bir ülkede yaşayan kızına geri dönebilmesi için hayatta kalmak zorunda olduğuna ikna eder, hayatta hiç yakını kalmamış olan bir başkasını başladığı işi bitirmesi için mesleğine dönmek zorunda olduğu yönünde ikna ederdi.

Ayrıca amacının bir bölümü de iyi acı çekmekti. Şöyle yazdı “Hayattan ne beklediğimiz değil fakat hayatın bizden ne beklediği önemliydi. Hayatın anlamını sorgulamayı bırakmalı ve bunun yerine yaşamın bizi sorguladığını düşünmeliyiz – her saat ve her gün. Cevabımız sadece sözde ve düşüncede değil fakat doğru davranış ve idareden oluşmalıdır.

Eninde sonunda hayat sorunlarına doğru cevapları bulmak için sorumluluk almak ve her birey için devamlı hazırladığı görevleri başarmaktır.”

 

Victor Frankl Kitabından Bir Alıntı
Victor Frankl Kitabından Bir Alıntı

Zengin Bir İç Yaşam Geliştirin. Toplama kampında güçlü bir zihni olan adam genelde güçlü bir mahkum çıkardı. Bunlar, karda soğuk bir uygun adım yürüyüşte dağların güzelliğini, ormanı veya gün doğumunu takdir edebilen adamlardı. Konuşmalar hazırlayarak, eski müsveddeleri yeniden düzenleyerek ve hapishaneden sonraki hayatı hayal ederek zihinlerini aktif tuttular. Dini inançlarına güçlü bağlarını korumak için dua oturumları düzenlediler.

Frankl “Zengin bir entelektüel hayata alışmış hassas kişiler çok acı çekmiş olabilir (genelde nazik yapıları vardı) fakat iç benliklerine olan zarar daha azdı. Korkunç çevrelerinden iç zenginliklere ve spiritüel özgürlüğe çekilebiliyorlardı.

Eşinize Coşkulu Bir Sevgi Besleyin. Evli olan ve eşine gerçekten aşık olanların ekstra bir kaynağı vardı. Bu sadece cinsel fantezilerin bir erkeği ıstıraptan kurtarabildiği bir yer değildi (iyi beslenmeyen ve aşırı çalışan mahkumların çoğu için cinsel güdü neredeyse bitmişti). Fakat eşini düşünerek – onun hatlarını, sesini ve beraber yaşamlarından küçük anları – bir erkek dayanıklılık için oldukça fazla güç sağlardı. Frankl eşi hayatta olsa da olmasa da bunun doğru olduğunu gördü. Süleymanın sözlerini sık sık düşündü:

Sevgi de ölüm kadar güçlüdür.”

Frankl şöyle yazmıştı “Aşığını derin derin düşünürken kısacık bir an bile olsa bu dünyada hiçbirşeyi kalmamış bir erkeğin mutluluğu nasıl bildiğini anlıyorum. Erkeğin kendini olumlu hareketle ifade edemediği, tek başarısının ıstırabını doğru yönde sürdürmek olduğu büsbütün perişanlık durumunda erkek sevdiğini derin düşünmeyle doygunluğa ulaşabilir.”

Tavrınızı Seçin. Frankl şöyle yazmıştı “Benden alamayacağınız tek şey bana yaptıklarınıza karşı tepki verme yolumu seçmemdir. Kişinin özgürlüğünden geriye kalan son şey verilen her durumda tutumunu seçmesidir.” Bu kapalı bir günde beliren gökkuşağı anlamına gelmez ama olabilir de. Bu soğukluk yerine haksızlık karşısında öfkelenmeyi, keder yerine neşeyi, zayıflık yerine gücü, umutsuzluk yerine umudu seçmek anlamına gelebilir. Hiçkimsenin davranışı sadece durumlar tarafından yönetilemez. Davranışı seçimle yönlendirilebilir, her yaşayan insanın sahip olduğu seçim.

Victor Frankl‘ın hikayesi toplama kamplarındayken bilediği psikoterapötik fikirlerle ilgili kitabı İnsanın Anlam Arayışı’nda bulunabilir. Bu hayal edilebilecek en korkunç ıstıraplar içinde bile birinin ne kadar batıp ne kadar yükselebildiğini gösteren ve her erkek için tavsiye edilen birkitaptır.

Kaynak: http://www.artofmanliness.com/2008/08/08/profiles-in-manliness-viktor-frankl/

Reklamlar