Bob Dylan’la Fedakarlık, Bilinçaltı Zihin ve Yaratıcılık Üzerine

Paul Zollo 1991 yılında Songwriters on Songwriting isimli kitabında Bob Dylan’ın her fırsatta yaratıcılık ve bilinçaltının hükümdarlığından sık sık bahsettiğini belirtiyor. Tekrar tekrar Dylan’ın yaratıcı süreçlerinde ortaya çıkan temel özelliklerden birisi bilinçaltı zihin ve onun özgür ifadesi için gerekli ideal ortamın yaratılmasıdır. 

Zihninizin iç çalışmalarından gelen bütün bilinçaltı şeyleri tamamen kabul edebildiğiniz bir çevreye kendinizi yerleştirebilmek harikadır. Ve onu kontrol edebildiğiniz uzak bir yere kendinizi atıp onu parçalarına ayırmak da…

Birçok yaratıcı kişi gibi Dylan yaratıcılığın bilinçaltı yönüne, ilhamın konuşarak değil kendi kendine geleceğine, mantıklı akıl yürütmeden daha fazla değer veriyor.

Zollo’ya şöyle diyor:

Bana göre en iyi şarkılar – benim en iyi şarkılarım – çok çabuk yazılmış olan şarkılardır. Evet, çok çok hızlı. Onu yazmak için gereken zaman yazmanız için gereken zaman kadardır.

Yaratıcı Zihn Harekete Geçirmek“Bunu yapabilmek için” diye devam ediyor Dylan kişinin “onu çıkarmak için bilinçaltı yapıda kalması gerekir, bu zaten içinde olmanız gereken zihin durumudur.” Bukowski’nin yaratıcılık için en ideal çevrenin alakasız bir hezeyan olduğunu söylediği sert iddiası ve E.B. White’ın “çalışmakl için ideal şartları bekleyen bir yazar kağıda tek bir kelime yazamadan ölecektir” tembihine karşı Dylan bu ideal zihin durumunun doğru şartlarda kendi kendine başlatılabildiğine inanıyor:

Benim için şarkıyı yazmak için gerekli çevre aşırı önemlidir. Çevre bende çıkarılmayı isteyen birşeyi çıkarmalıdır. Bu dalgın, yansıtıcı birşey… Çevre çok önemli. İnsanların huzurlu, canlandırıcı çevrelere ihtiyacı var. Uyarıcı çevrelere.

Bu tür bilinçaltı açıklığı teşvik etmek için Dylan “düşünceleri zihninden atabilmelisin” diyor ve açıklıyor:

Öncelikle zihninizde iki tür düşünce vardır: iyi düşünceler ve kötü olanlar. Her ikisi de zihninizden gelir. Bazı insanlar ikisinden biriyle daha fazla yüklüdürler. Yine de yaşayabilirler. Ve sizin onları ayırabilmeniz gerekir, eğer bir şarkı yazarı olmak istiyorsanız, eğer bir şarkıcı olmak istiyorsanız. Bütün o yükten kurtulmak zorundasınız. O düşünceleri ayırmanız gerekir çünkü hiçbir anlam ifade etmezler ve sadece sizi oyalarlar. Bu düşüncelerden kurtulmak önemlidir.

Çeviri: Psk. Hasan Arslan

Kaynak: Brainpickings.com‘dan alıntıdır.

 

Yaratıcı Zihnini Harekete Geçirmek için HTI Eğitimleri Başladı:

Hypnotherapy Training International

Profesyonel Hipnoterapi Eğitimlerine Katılmak için  Web Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

Hipnoterapi Eğitimi

 

 

 

Reklamlar