Hipnotize Edilen Aktörler ve Sıradışı Bir Film

1976 yılında Werner Herzog oyuncularını hipnotize etti ve sinema tarihinin hikaye tarzında en acayip filmini, Heart of Glass’ı yönetti. O zamanlar genç bir yazar olan ve film yapımcısı olmaya hevesli bir Herzog takipçisi olan Alan Greenberg de setteydi ve otuz yıl sonra o ve Herzog size bu filmden bahsetmek istiyor. Hikayenin tamamı Every Night the Trees Disappear (Her Akşam Ağaçlar Yok Oluyor) isimli kitapta CHICAGO REVIEW PRESS

Hipnotize Edilen Oyuncular
Werner Herzog

Greenberg bir film dergisi tarafından Herzog’la röportaj yapması için gönderildiği film setinde Herzog’un büyüsüne tutuldu. İkisi de makaleyi pek umursamamıştı fakat film, müzik ve atletizmle ilgili ortak yanları olduğunu keşfettiler. Buluşma sırasında Herzog hipnozun da kapsayan bir sonraki film projesinden bahsetti. “Bana katılmalısın. Yapılacak işler var ve iyi iş çıkaracağız. Dışarıdan gangster gibi görüneceğiz fakat içerde rahip cüpbeleri giyeceğiz” dediğinde ilişkileri daha da sağlamlaştı. Herzog tekrar tekrar hipnozun aktörleri kontrol etmekle ilgili olmadığını söyledi. Çekimden önce Greenberg’e şöyle söyledi:

Bu manipülasyon için değil, bir üslup kazandırma için yapılacak… hipnozun bu şekilde kullanımı yeni bir bakış açısından başlayarak iç dünyamıza erişmemizi sağlayabilir”

Onun ulaşmayı amaçladığı üslup kazandırma filmin çoklu delilik temasına uygundu. Greenberg yönetmenin en az birkaç hipnoz seansında bulunuyordu ve bunları hala net bir şekilde hatırlıyor. “İki dakikada (filmdeki) tüm çiftçilerimiz derin hipnozdaydı. Bunun farkına varan Herzog onlara rolleriyle ilgili talimatları verdi. Gökte olduklarını fakat gözlerini açtıklarında korkunç Devlerin sıkıntı verdiği bir yeri göreceklerini söyledi. O kadar korkacaklardı ki dudakları heyecandan titreyecek ve dizlerinin bağı çözülecekti, diye devam etti Herzog. Fakat herşey ne kadar korkunç görünürse görünsün tamamen güvende ve korunmuş olacak ve repliklerini rahatça söyleyebilecekleri yönünde güven verdi. İki dakikada birisini hipnotize etmek çok sıradışı görünüyor fakat niye tartışalım ki. Önemli olan sonuçtur. İnsan yüzlerini- o çiftçileri – içeren ilk sahneden itibaren birşeylerin çarpık olduğunu görüyoruz çünkü film Rober Bresson‘un bile ancak rüyasında görebileceği bir yerlere gidiyor. Filmin fragmanına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Açıklamaya göre başrol oyuncusu dışındaki tüm oyuncular hipnotize edilmiş ve oyuncuların sıradışı bir oyunculuk çıkardığı yorumunda bulunuluyor.

Hipnoz ve Sinema
Heart of Glass Fragman
Werner Herzog Röportaj
Werner Herzog Röportaj

Buradaki röportajda da Herzog filmle ilgili “Ve evet, eğer izleyici gönüllüyse ekrandan da hipnotize edilebilir. Ve “Heart of the Glass”ta yapmak istediğim de buydu; gerçekten sahnede ortaya çıkma fikrim vardı ve onlara yönetmen olduğumu ve sahnelerin hipnozla çekildiğini söyleyecektim. “Ve eğer filmi hipnozda seyretmeye gönüllüyseniz şimdi benim tavsiyelerimi takip edin. Birşeye bakmanızı söyleyeceğim, mesela bir kalem gibi ve sakın gözlerinizi ayırmayın ve sesimi dinleyin ve kelimelerimi ve talimatlarımı takip edin.”       Kaynak: Filmmaker Magazine, David Licatta. 12 Mayıs, 2012. Çeviri: Psk. Hasan Arslan

HTI Profesyonel Hipnoterapist Eğitimlerine Katılın

Öğrencilerimiz Uygulama Yaparken
Öğrencilerimiz Uygulama Yaparken
Reklamlar