Zihnin Ateşleme Sistemleri: Oto Hipnoz Eğitimi

Otohipnoz nedir ve insanlar bundan nasıl faydalanabilirler?

Otohipnoz kişinin dinlendirici bir zihin durumuna geçerek duygu, davranış ve tutumlarını değiştirmeye başlamasını sağlayan zihinsel araçtır. İnsanlar stresle daha iyi mücadele etmek, sınav veya herhangi bir zorlayıcı durumda kaygılarını azaltmak veya bir alanda gelişmek için otohipnoz kullanırlar. Bu sihirli bir araç değildir fakat kişi öğrenmeye başladığında zihnin büyüleyici gücünü harekete geçirebilir. Örneğin bir sigara tiryakisi sigarayı bırakmaya karar verdiğinde otohipnozla derin bir gevşemeye geçerek sigara içmekle ilgili istek ve arzulardan kurtulabilir. Birçok kişi sigarayı rahatlamak için kullanır. Otohipnoz kişinin kendi zihinsel ve bedensel kaynaklarıyla sigaranın sağladığından çok daha derin ve keyifli bir gevşeme sunar. Otohipnoz bilimin şuana kadar keşfettiği en güçlü rahatlık olduğundan bu aynı zamanda kişinin daha rahat uykuya dalmasına ve uyku kalitesinin artmasına yardımcı olmaya başlar. Nerede olursa olsun, ister işyerinde veya evinde, kişi istediği zaman çok kısa bir sürede iyileştirici bir gevşemeye geçebilir. Bu sadce bedensel değil zihinsel de bir gevşeme ve rahatlık sağlar. Böylece kişi güne daha güçlü, yenilenmiş ve enerjik hissederek devam edebilir.

Onu meditasyon gibi uygulamalardan farklı yapan nedir?

Nasıl hedef belirlenir ve hedeflere nasıl ulaşılırMeditasyon iyileştirici ve dingin bir zihin durumu yaratır. Otohipnoz da zihnin dinginleşmesi prensibini kullanır fakat otohipnozla çok daha derin ve iyileştirici bir rahatlığa ulaşılabilir. Bununla birlikte kişi kendi kendini programlama dediğimiz teknikle arzuladığı fikirleri zihnine ekmeye başlayabilir. Böylece otohipnozu her uyguladığında bu fikirleri daha da güçlendirip pekiştirir ve gün içinde tetikleyiciler dediğimiz özel uygulamalarla güçlü duyguları tetikleyebilir. Örneğin kendine güvenle ilgili sorun yaşıyorsa buna uygun fikirleri programladıktan sonra tetikleyici bir cümle veya kelime kullanarak kendine güven duygusunu hissetmek istediği durum veya ortamlarda yaşayabilir. Bu kişinin tam anlamıyla güçlü bir kontrole kavuşması demektir. Otohipnozu belirli hedeflere ulaşmak için kişiye özel kullanabilirsiniz. Bu gün boyu çalışan bir doktor için dinlenme ve enerjiye yönelik olurken bir sporcu için hız ve daha çabuk karar verme gibi özel alanlar olabilir.

Neden insanlar bu tür bir şey öğrenmeye ihtiyaç duysunlar?

Kendini geliştirmek isteyen birçok insan gelişmek istediği alanla ilgili kitaplar okuyor veya seminerlere katılıyorlar. Bazıları öğrendiklerini hayata geçirebilirken birçok kişi bir davranışı değiştirmeyi (örneğin sigara gibi), bir hedefe yönelmeyi veya belirli alanlar üzerinde çalışmakta zorlanıyorlar. Otohipnoz zihnin hisseden, bizi harekete geçiren duygusal tarafıyla çalıştığı için fikirleri duygusal seviyede ekerek derin bir dönüşüm yaşamımızı sağlar. Entelektüel çoğu zaman sadece yüzeysel bir değişime yol açarken otohipnozla yaratılan güçlü deneyim ve imgeler olağanüstü dönüşümlere yol açıyor. Birçok kilolu kişi sağlık için ne yemeleri ve yememeleri gerektiğini bilirler, bu entelektüel bilgidir. Fakat pek az kişi bu davranışı değiştirir veya gerekli motivasyonu yakalayabilir. Otohipnoz kilo vermek, sigarayı bırakmak veya stresle mücadele etmek gibi herhangi bir fikri duygusal enerjiyle güçlendirerek değişimin meydana gelmesini sağlar. Kişi başarmaya başladığında kendine güveni artarken birşeyleri değiştirebildiğini bilmek bu değişimi başka alanlara da taşır. Bu yüzden otohipnoz öğrenenler çoğu zaman bir alanda değişmeye başladığında hayatlarının diğer alanlarında da bekledikleri değişimleri yapmaya başlarlar. Otohipnoz bu anlamda zihnin ateşleme sitemidir. Hangi fikre odaklanırsanız olağanüstü iç gücümüzü yoğun bir lazer ışını gibi ona yönlendirebiliriz.

Otohipnoz nasıl öğrenilir?

Deneyimli bir hipnoterapist öğrencilerin rahatlatıcı bir zihin durumuna geçmesine yardıomcı olur ve o seviyede otohipnozla ilgili belirli talimatları verir. Bu sayede kişi kendine özel bir sinyalle otohipnoza girmeye başlayabilir. Bunları öğrenirken kendi rahatlama hızını keşfeder, iyileştirici derin gevşemenin faydalarını yaşar ve dinlenmiş bir şekilde uygulamasını sonlandırır.

Otohipnoz bilimsel bir araç mıdır? Kimler kullanır?

Tiger Woods Görsel Canlandırma MetotlarıBirçok bilimsel araştırma otohipnozun iyileştirici, dinlendirici ve yenileyici özelliklerini ortaya koymuştur. Stanford Üniversitesin’de kanser hastalarıyla yapılan hipnoz ve canlandırma sonuçları ölçülebilir değerli sonuçlar vermiştir. Hastaların iyileşmede daha mücadeleci, daha rahat ve kontrolde hissettikleri belirtilmiştir. Ayrıca hipnoz sigarayı bırakırken de dünyada en etkili araç olarak benimsenmiştir. Son olimpiyatlardaki sporcuların tamamı hipnoz ve hipnoz kaynaklı (örn. biofeedback) teknikler kullanarak performans gelişim antrenmanları yapmışlardı. LA Lakers oyuncuları, F1 pilotu Fernando Alonso, ünlü yıldız Arnold Schwarzenneger* ve Tiger Woods gibi isimler de konsantrasyonu artırmak ve rahat bir performans sergilemek için bu tekniklerden faydalanırlar. Günlük yaşamda iş dünyasındaki birçok kişi iş yerindeki veya evdeki stresten kurtulmak, daha rahat uyumak ve gün içinde daha iyi hissetmek için otohipnoz eğitimlerimize katılır. Böylece kısa bir öğle arasında bile bedenin ve zihnin ihtiyacı olan rahatlık ve enerjiyi günün geri kalanını geçirmek için kullanabilirler. Birçok diş hekimi gün boyu ayakta çalıştığından gün sonuna doğru enerjileri tükeniyor veya bazılarında bel ve boyun ağrıları başlıyor. Otohipnozla kısa sürede güçlü bir gevşemeyle günü daha verimli tamamlayabiliyorlar. Böylece sağlıkları ve iş kaliteleri artıyor.

Siz bunu nasıl öğretiyorsunuz ve ücretlendirme nasıl?

Eğitimlerde bilinçaltı zihnin prensiplerini ve hipnotik uygulamaları en temel egzersizlerle başlayarak öğretiyorum. Böylece herkes uygulamalar sırasında kendi tepkisinin kalitesini ve hızını görebiliyor ve onu geliştirmeye yönelik çalışmaya başlıyor. Eğitimin ilk günü otohipnozu, telkin kullanımını ve prensiplerini keşfederken defalarca uygulama yapıyoruz. İkinci günde ise telkin formülasyonu, zihinsel programlama, kendi programlarını yaratmak ve kendi hipnotik ses kaydını oluşturmak gibi eğlenceli başlıklarımız var. İkinci günün sonunda kilo ve sigara gibi alışkanlıkların değişimlerinden de değiştirilmesinden ve programlanmasından da bahsediyoruz. Eğitimimiz iki tam gün sürüyor. Bu bize uygulamaları tekrarlamak ve derinlemesine deneyimlemek için yeterli zamanı veriyor. Ayrıca insanlar sınıf ortamında merak ettikleri soruları sorabiliyor ve kitaptan öğrenemedikleri bilgileri de orada tamamlayabiliyorlar.

Eğitim sonunda öğrencilere ne gibi avantajlar sağlar?

En büyük avantajı artık hayatının kontrolünü ele almaya başlama duygusudur. İnsanlar kendi kendilerini olumlu etkileyebildiklerini gördüklerinde bu onları cesaretlendiriyor. Çalıştığımız birçok kişi birkaç hafta sonra aldığı güzel sonuçlarla ilgili bizi bilgilendiriyor veya yeni alanlarda nasıl çalışmaya başladığını anlatıyor. Örneğin çalıştığım bir oyuncu otohipnozla oynayacağı karakteri daha iyi özümseyerek o konudaki performansını geliştirmeye başladı. Öğrenciler de bu anlamda stresle mücadele etme, ideal kiloya ulaşmaya başlamak, konsantrasyonun artırılması gibi birçok alanda değişimi yakalamaya başlayabilirler. Önemli avantajlardan birisi de otohipnozun ve bilinçaltı zihnin dinamiklerini öğrenen öğrenciler hayatları boyunca otohipnozu farklı alanlardaki hedeflere ulaşmak için de kullanabilirler. Eğer zihin bir süper bilgisayarsa otohipnozla süper programcılar olabiliriz. Yapmayı hayal ettiğimiz önemli değişiklikleri yapmaya başlayabilir, sağlığımızı olumlu etkileyebilir veya kendimiz için harika bir gelecek yaratmaya başlayabiliriz. Otohipnoz özdisiplin, özkontrol demektir. Bu da kişisel özgürlüktür.

Tarih: 11-12 Nisan 2015 09:00- 18:00 arası
Yer: Golden Park Otel / Taksim

Süre: 2 Gün

Eğitim 20 kişi ile sınırlıdır. Son kayıtlar devam eiyor.

İletişim:

Psk. Hasan Arslan 0 533 513 08 08

http://www.aresdanismanlik.org

Reklamlar