Solar Impulse 2 Yoga ve Hipnozla Uçuyor

Abu Dhabi (AFP) – Pazartesi günü ilk dünya turu için havalanan güneş enerjisiyle çalışan uçağın pilotlarının dayanıklılığını artırmak için Yoga ve Otohipnoz’un gücünden faydalanılıyor.

Abu Dhabi (AFP) – Pazartesi günü ilk dünya turu için havalanan güneş enerjisiyle çalışan uçağın pilotlarının dayanıklılığını artırmak için Yoga ve Otohipnoz’un gücünden faydalanılıyor. 

Solar Impulse 2 destansı yolculuğunun ilk ayağı için Abu Dhabi’den ayrıldı. Bu yolculuk sadece çevre dostu teknolojiyi değil aynı zamanda çok az uyku ve basınçsız bir kokpitte okyanusu yalnız başlarına aşacak pilotların da dayanıklılığını test edecek. 

İsviçreli pilotlar Bertrand Piccard (57) ve Andre Borschberg (63) beş aylık bir zamanda dünyayı dolaşmayı planladıkları 22.000km’lik 12 duraklı yolculuk boyunca sırayla uçacaklar. 

Organizasyoncuların belirttiğine göre pilotlar içinde yoga ve oto hipnozun da bulunduğu ve neredeyse yirmi dakika kadar kısa süreli uykularla uyandığında harika hissetmelerini sağlayan yoğun bir antrenman yaptılar. 

“Kokpiti eviniz gibi yapmak zorundasınız… Tuvalete gidiyorsunuz, kendinizi ıslak mendillerle temizliyorsunuz, yiyip içiyorsunuz, dinlenmek için koltuğu yatırıyorsunuz, otomatik pilota geçiyorsunuz” diye açıkları Piccard. 

Solar Impulse Pilotları“Fakat buarada hala uçağı kontrol etmeniz, hava trafik kontrolörleriyle iltişimde olmanız ve Monaco Merkezi’nden gönderilen güncel hava durumunu almanız gerekiyor” diye ekledi. 

Eğer uyurken bir sorun olursa Monaco’daki personel pilotu uyandırabiliyor.

Organizatörler “Her iki pilotun da -40’tan +40’a kadar değişkenlik gösterebilen ısılarda basınçsız kokpitte  ve aşırı urumlarda dayanıklılık göstermeleri gerekecek” dedi. 

Hiç de kolay olmayan bir başka durum da pilotun ayağa kalkıp etrafta gezinemediğine göre uçuş sırasında nasıl rahatlayacağıyla ilgiliydi. 

Pilotlar “Solar Impulse Behind the Scenes: Bathroom” isimli bir YouTube videosu yaparak tuvalet için bulabildikleri tek çözümün “şişeler” olduğunu gösterdiler. 

Abu Dhabi’den uscat’a kadar olan 12 saatlik ilk uçuşu yapan Borschberg “Uçak devam ettirilebilir enerjiyle çalıştığından bence burada insan faktörü çok daha zorlayıcı” dedi. 

İlk uçuşu yapmadan önce AFP’ye “Asıl soru pilotun nasıl dayanıklı hale getirilebildiği” dedi. 

Denemenin en uzun tek kişilik ayağı 8500 Km’lik bir mesafe olan Pasifik Okyanusu ve Nanjing, Çin ve Hawaii araındaki beş günlük aralıksız uçuş olacak. 

Pilotlar “Bu bir deneme ve sadece zaman sayısız hava, teknik, insani ve idari sorunun aşılıp aşılamayacağını gösterecek” dedi. 

Kaynak: Yahoo News

Çeviri: Psk. Hasan Arslan

Psikolog Hasan Arslan Otohipnoz Eğitimi

Terapötik Hipnoz

tıbbi hipnoz

Reklamlar